Ujumiskooli õpilane areneb suurte sammudega ning teeb silmad ette isegi Michael Phelpsi tulemustele

• 01.11.2017

Kalevi Ujumiskooli õpilane Mark Iltsisin on viimastel aastatel teinud vägeva arengu ning samas vaimus jätkates võib noormees jõuda väga kaugele. Ta purustab erinevates vanuseklassides rekordeid järgemööda ning on isegi kiirem kui Michael Phelps samas vanuses.

Iltsisin alustab laupäeval enda esimest hooaega võistlussarjas “Noortesari”. Eelnevatel aastatel on ta võistelnud erinevates võistlusarjades ning püstitanud rekordeid pea iga ujumisega. Ta näitab aegu milleni ei ole ükski eestlane veel jõudnud selles vanuses ning on kohati mõningatel aladel kiirem kui Michael Phelps. Aga, et püsida 23-kordse olümpiamängude kuldmedalisti arengujoonel tuleb teha palju tööd.

Ujumise juurde jõudis Iltsisin juba noorena kui isa märkas noore tulevikulootuse potentsiaali. “Kui ma olin 6-aastane, siis isa ütles, et mul on päris head tulemused ning peaksin minema treeningutele,” selgitas praegu 11-aastane Iltsisin kuidas ta ujumise juurde jõudis. “Ta ütles, et trenni minnes ma muutun paremaks ning nii ta läks.” Peagi algava Noortesarja kohta ta saladust ei tee ning sihib rekordeid. “Eesmärgiks on ujuda Noortesarja rekordid ning tulla esimeseks.” Ning rekordite püstitamine juba esimesel etapil ei ole võimatu, sest kevadel ujutud isiklik rekord 50 m vabaltujumises (28.81) on vähem kui poole sekundi kaugusel Noortesarja rekordist.

Treeningutel meeldib Iltsisinile eelkõige ujuda sprindidistantse kuni 100 meetrini ning neid naudib ta täiel rinnal. Tuleviku vaadates näeb noor ujuja, et tema põhidistantsideks võiksid olla sprindialad. “Arvan, et tulevikus saavad minu põhialadeks 50 m- ja 100 m vabaltujumine ning 100 m liblikat.” Samuti lisab Iltsisin, et tema eesmärgiks on jõuda olümpiamängudele ning võita sealt kuldmedal. Kõrvalmärkusena võib lisada, et Phelps unistas 11-aastaselt samuti kuldmedalist ning sarnasusi neil Iltsisiniga on palju.

Juba teist hooaega harjutab 11-aastane tulevikulootus Henry Heina käe all. Areng on olnud meeletu ning tundub, et koostöö treeneri ja ujuja vahel on väga hea. “Henry on väga hea treener,” kiidab ujuja oma juhendajat. “Ta pidevalt parandab meie tehnikat ning tegeleb meiega, samuti on tegemist väga lõbusa inimesega.”

Treener näeb ujujas suurt potentsiaali

Treener Henry Hein kiidab enda hoolealust ja tõstab esile tema kokkvõtmise võimet võistlustel. “Ta on väga mitmekülgne ujuja, kuigi trennis väga silma ei paista vaid teeb usinalt tööd,” selgitab Hein. “Kui jõuab kätte võistlus, siis ta suudab ennast täiesti ümber lülitada ning viia enda ujumine täitsa teisele tasemele.” Treener peabki kokkuvõtmise võimet Iltsisini üheks parimaks omaduseks ning seda, et ta ei anna kunagi alla. “Hetkel treeningutel harjutab ta hästi, kuid saaks alati paremini. Kui ta tahab tulevikus edasi samamoodi areneda, siis treeningutel peab ta tulevikus juurde panema.”

Sarnaselt ujujale ütleb ka treener, et Noortesarja rekordid on eesmärk ning see tundub olevat asjade loomulik käik. “Eelmise hooaja tulemused näitasid, et rekordid on talle tehtavad. Hea on ka see, et tema tase lubab võistelda juba Eesti meistrivõistlustel ning Kalev Openil ja saab ujuda endast vanematega, mis on tema arengule mõeldes väga kasulik,” sõnas Hein.

Kuigi ujuja on alles noor ning ühelegi alale veel ei keskenduta, siis näeb Hein, et tulevikus ilmselt parimad tulemused ujub ta vabalt- ja liblikujumises. “15-16 aastaselt peaks ta minema välismaale, Kregor Zirk on olnud talle üks eeskuju ning ta on saavutanud sellise käiguga edu,” räägib treener veidi tulevikuplaanidest. “Loodetavasti ta tiitlivõistlustele kunagi pääseb, aga eks seda ole näha. Vähemalt ta ise usub, et ta suudab kõiki võita. Võtame rahulikult ja vaatame kuhu välja jõuame, sest järgnevad aastad alles näitavad ära, mis poisis tegelikult sees.”

“Iltsisini suures arengus eelmisel hooajal (ja loodetavasti sel hooajal) on rolli mänginud tugevad treeningkaaslased kellest on palju kasu olnud,” tõstab Hein esile ka enda teisi rühma ujujaid. “Marie Toompuu, Jako Joosep Viirpuu ja Markiga ühes vanuseklassis olev Trevor Kägo on treeningul väga tugevad ja kasulikud konkurendid kui ka kaaslased.” Treener tõstab esile ka Marki eelmist treenerit Leili Heina, kelle käe all tegi noor ujuja esimesed suuremad sammud ujumismaailmas.

Mark Iltsisini selle hooaja esimene suurem võistlus on kavas 4. novembril kui Sõle ujulas toimub Noortesarja I etapp. Tasub kohale tulla ning tulevikulootused oma silmaga üle vaadata.