Juunioride Euroopa meistrivõistlused – 2x Eesti rekord, neljas koht, kuldmedal

• 11.07.2024

Kalevi Ujumiskoolist esindasid Eesti tiimi Leedus toimuval JEMil kolm sportlast. Mark Iltšišin ujus pikkasid kroolidistantse, Egle Salu ujus rinnulidistantse ning Eneli Jefimova sõitis enne olümpiamänge veel viimast korda võistlustel 100m rinnuli testima. Kõik meie sportlased õnnestusid 100%.

Võistlusi alustas Mark Iltšišin 1500m vabaltujumisega. Eesmärgiks oli täita järgmise aasta JEMi aegnormatiiv – eesmärk sai täidetud! Mark ujus ligi kümne sekundiga uue isikliku rekordi, mis tähistas ühtlasi ka uut Eesti rekordit. Lätis ujutud eelmine rekord kuulus ka Marki nimele. Mark teenis oma ujumisega 13. koha, finaalist jäi lahutama ligi 9 sekundit. Järgmisena ujus noormees 800m vabalt. Tal oli täidetud ka 400m kompleksujumise norm, kuid kuna need alad olid samal päeval, siis tehti valik ujuda vaid 800m vabalt. 800m vabaltujumises sai Mark ajaks 8.12,97, mis tähistas jälle uut Eesti rekordit! Eelmine rekord oli ka Marki nimel ja ujutud Kalevis noorte eestikatel. Supertulemus! Marki kommentaar: ,,Ujumistega jäin rahule. Võistluskorraldus oli hea. Tore kogemus oli näha, et teiste ujujate tase oli väga kõrge!’’

Egle Salu üllatas nii meid kui ka iseennast oma 50m rinnuliujumisega. Temast sai Eesti neljas naine rinnulis Jefimova, Jane Treppi ja Maria Romanjuki järel. Eelujumistest pääses ta edasi uue isiklikuga 31,98. Poolfinaalis pääses edasi seitsmendana ajaga 31,80 ning finaalis tuli ajaks jälle isiklikuparandus 31,63. See kiire aeg andis talle kõrge neljanda koha. Egle ujus ka 100m rinnuli, kus aeg 1.11,59 andis 23. koha. Pikimal rinnulidistantsil sai neiu 25. koha ajaga 2.39,42. Mõlemad alad olid isiklikega samas sekundis ujumised. Väga tubli tulemus! Egle kommentaar: ,,Enne ujumist oli peamine eesmärk lihtsalt poolfinaali saada. Finaali peale ei olnud ma eriti mõelnud, sest see ei tundunud minu jaoks eriti reaalne. Kui peale eelujumist nägin, et olen 7. poolfinaalis, siis tekkis kohe eesmärk jõuda finaali ning see eesmärk täitus.Enne finaali olin ma suhteliselt rahulik. Kõige halvem asi mis seal juhtuda võis oli see, et ma jään 8. aga see on JEMi kohta ikkagi hea tulemus. Enne starti mõtlesin oma ujumise läbi. Kõige rohkem keskendusin väljumisele, et see ei jääks liiga pikaks. Peale puki taha jõudmist on täielik mäluauk. Peale ujumist ei näinud ma kahjuks oma aega, aga nägin oma nime 4. kohal. Olin väga õnnelik, sest olin ikkagi 3 kohta tõsnud. Enne JEMi keskendusin väga palju rinnuli sprindile, detailidele ja tehnikale, et võistluse ajal ei peaks midagi muutma hakkama. Samuti arvan, et täna külma närvi säilitisele suutsin nii hästi ujuda.’’

Eneli Jefimova sõitis Leetu vaid paariks päevaks, et ujuda viimast korda võistlustel 100m rinnuli enne Pariisi olümpiamängudele minekut. Eelujumisest ja poolfinaalist pääses neiu esimesena edasi, ajad vastavalt 1.06,36 ja 1.06,08. Finaalis ujutud aeg 1.06,12 andis Enelile kindla kuldmedali. Tegemist oli neiu neljanda kullaga sel alal, uskumatu saavutus! Kokku on Enelil 7 kuldmedalit JEMilt. Poolfinaalis ujutud aeg tähistas uut Eesti rekordit. Sellisel tasemel veel isiklikke ujuda on suur saavutus omaette. Eneli kommentaar: ,,Läksimegi võistlustele vormi testima, seega ujusingi vaid ühe distantsi. Tulin spetsiaalselt ainult selleks alaks kohale. Ujumisega jään täitsa rahule, sest tuli isiklik. Tegelikult olid kõik kolm ujumist väga head, isegi eelujumine. Ma pole varem hommikul nii kiirelt ujunud. Eks natuke ikka jääb kripeldama see 1.06 piir, olin jälle päris lähedal ja nii vähe jäi puudu. Muidu näen, et ujumises on areng toimunud, just tehnika osas. Selle üle on mul väga hea meel. Ja eks ikka kulla üle olen ka õnnelik. Neljas aasta järjest siiski kuld võtta, see on väga tore.’’

Palju õnne kõigile tublidele ujujatele ja treeneritele!