Euroopa meistrivõistlused 2023

• 17.12.2023

Sel aastal tegid Eesti ujujad Euroopa meistrivõistlustel ajalugu. Sellele aitasid palju kaasa ka kalevlased. Meie ujujatest olid Rumeenias kuuepäevasel võistlusel stardis Eneli Jefimova, Ralf Tribuntsov, Aleksa Gold ja Mariangela Boitšuk.

Eneli Jefimova oli koondise kindel esinaine, kes tegi vapustavaid tulemusi ning ujus end maailma täielikku tippklassi. Lühimal rinnuliujumisdistantsil sai Eneli hõbemedali! Eelujumistest ja poolfinaalist sai ta edasi uute Eesti rekordite ja teise ajaga (ajad vastavalt 29.46 ja 29.10) ning finaalis teise koha ajaga 29.12. Kaks korda pikemal distantsil sai Eneli eelujumistest edasi esimesena ja poolfinaalist teisena (ajad vastavalt 1.04.28 ja 1.04.03). Finaalujumises pakkus ta meile kõigile suurt närvikõdi, kui oma tugeva viimase otsaga võitles ta end kuldmedalile uue Eesti rekordiga 1.03.21, mis on ühtlasi ka Euroopa läbi aegade kolmas tulemus!!! Tegemist on ühtlasi ka Eesti ainsa kuldmedaliga lühiraja Euroopa meistrivõistlustel! Pikimal rinnulidistantsil sai Eneli eelujumistest kaheksandana (2.22.27) edasi ning poolfinaalist kaheksandana (aeg 2.21.44). Finaalis ujus superstaar enda ajaks 2.21.56, mis andis talle seitsmenda koha. Oma isikliku rekordiga ujudes, oleks Eneli aga lõpetanud esikolmikus.

Eneli enda kommentaar võistlustest: ,,Mu võistluste eesmärgiks oli ujuda paremini, kui eelmisel EMil ja selle ma täitsin. Võistluste suurimaks üllatuseks pean enda kulla võitu ja seda välja ujutud aega. Mu 200m rinnuli finaal jäi veidi kripeldama, sest isiklikuga oleksin medali saanud, aga pole hullu, mis siis ikka. Muidu võistluskorraldus oli hea ning jäin kõigega rahule, aga ma ei maganud miskipärast võistlustel väga hästi, võib-olla oli see närvist, ei tea. Pärast EMi ma puhata tegelikult väga ei saagi, sest kohe tulevad Eesti meistrivõistlused peale. Pärast Eestikaid saan nädalakese kodus jõule tähistada ja siis kohe jaanuari alguses lähme laagrisse. MM jääb meil nüüd vahele, hakkame tõsisemalt olümpiaks valmistuma’’

Ralf Tribuntsov oli üks silmapaistvamaid meesujujaid, kes tõestas oma ujumistega, et ka mitmeaastane tippspordist eemalolek ei ole takistuseks, kui mees tahab Euroopa tippudele konkurentsi pakkuda. 100m seliliujumises ujus Ralf end eelujumistest 16. edasi poolfinaali (ajaga 52.08) ning sealt edasi ka kuuendana finaalujumisesse (aeg 50.64). Finaalis jäi mees üheksandaks ajaga 50.81. 50m seliliujumises sai Ralf samuti edasi nii eelujumistest kui ka poolfinaalist. Eelujumises püstitas Ralf uue Eesti rekordi ajaga 23.28 ning see viis ta kolmandana edasi. Kusjuures oli ka eelmine rekord – 23.43 – Ralfi nimel ja ujutud alles kuu aega tagasi Soomes. Poolfinaalis parandas Ralf aga Eesti rekordit veelgi, kui ujus ajaks 23.13 ning pääses neljandana finaalujumistesse. Finaalis ujus mees end ajaga 23.30 seitsmendale kohale. Lisaks ujus Ralf veel Eesti rekordi ka 50m vabaltujumises, mis õnnestus ületada hoopis meeste 4x50m vabalt teateujumises, kus Ralf ujus esimest vahetust. Uued rekordinumbrid on 21.22, eelmised rekordinumbrid kuulusid koondisekaaslasele Daniel Zaitsevile.

Ralf võttis võistlusi kokku järgmiselt: ,,Minu võistluste eesmärgiks oli igal alal õhtustesse ujumistesse edasi pääseda ning see õnnestus, seega jäin võistlustega rahule. Erilisi üllatusi väga tegelikult polnud, teadsin juba enne võistlust, milleks ma võimeline olen. Kripeldama ei jäänud mul õnneks midagi, sealsed tulemused olid parimad, mida teha sain. Võistluste positiivseimaks emotsiooniks peaksin Eneli medaleid :). Üleüldiselt oli võistlusega kõik super, mulle nii meeldis olla jälle selles mullis tagasi. Edasistest plaanidest nii palju, et praegu puhkan nüüd selle aasta lõpuni ning uuel aastal hakkan vaikselt trennidega pihta ning vaatan kuhu ja mis võistlema.’’

Aleksa Gold võistles kokku 3 individuaalalal ning aitas Eestit ka teateujumistes. 200m vabaltujumises sai Aleksa 34. koha, kui lõpetas ajaga 1.59.97. Kaks korda lühemal distantsil sai neiu ajaga 55.28 31. koha. 50m vabaltujumises sai Aleksa lõppajaks 25.34, mis andis talle 33. koha.

Mariangela Boitšuk sai võistluskogemust juurde, kui ujus tiitlivõistlusel kolme sprindidistantsi ning ka teateujumist. 50m liblikujumises sai neiu ajaga 26.62 23. koha. 50m seliliujumises sai Mariangela 22. koha ajaga 28.15. 50m vabaltujumises sai Mariangela kirja ajaks 25.76, mis andis talle 40. koha.

Kalevlased teateujumistes: Eneli, Ralf ja Aleksa ujusid koos Daniel Zaitseviga 4x50m kombineeritud segaujumises end eelujumistes uue Eesti rekordiga (1.40.19) viiendana finaali ning ujusid end lõpuks veelgi parema lõppajaga (1.38.94) kuuendale kohale. Naiste 4×50 kombineeritud teateujumises ujusid Aleksa, Eneli ja Mariangela koos Maria Romanjukiga uue Eesti rekordi 1.49.33 ning saavutasid sellega üheksanda koha. Meeste 4x50m vabaltujumise teates, kus Ralf esivahetuses Eesti rekordi ujus, tegid kiiret ujumist ka teised koondisekaaslased, sest eelujumistest pääseti kaheksandana edasi finaali ning seda ka uue Eesti rekordiga 1.26.85. Varasem rekord oli kehtinud 15 aastat ning selle ujusid omal ajal endistest ja praegustest kalevlastest Miko Mälberg ja Martti Aljand. Finaalujumises ujus teatenelik rekordi veel kord üle ning uuteks rekordinumbriteks jäid 1.25.87, millega said eestlased kuuenda koha.

Võistluse võttis kokku ka Kalevi Ujumiskooli treener Henry Hein: ,,Võistlus läks väga hästi! Pool koondisest moodustasid Kalevi ujumiskooli sportlased, mis teeb väga suurt heameelt. Kõik meie 4 ujujat olid osalised Eesti rekordite püstitamisel.
Eneli tegi Eesti ujumise ajalugu võites meie esimese kulla. Ralfilt võimas tagasitulek tippsporti. Aleksalt korralikud stardid keerulise aasta lõppu. Mariangelalt tiitlivõistluste debüüt tehtud, mida kahjuks segas haigestumine, aga sellest hoolimata ka temalt väga korralikud ujumised.’’