Spordiaasta Tähted 2023

• 02.01.2024

29. detsembril toimus Spordiaasta Tähtede galaõhtu, kus tunnustati möödunud aasta parimaid sportlasi ning treenereid. Õhtu kulmineerus 7 kategooriaga – parim treener, parim võistkond, parim naisparasportlane, parim meesparasportlane, parim noorsportlane, parim meessportlane ja parim naissportlane. 7st autasust läksid esmakordselt 5 ujumisele, see on juba ainuüksi midagi uskumatut, kuid see pole veel kõik – kõik need auhinnad tulid Kalevi Ujumiskooli.

Aasta parimaks treeneriks sai Henry Hein. Eneliga on neil olnud väga hea hooaeg, kuid see pole sugugi kõik. Henry käe all on häid tulemusi teinud ka teised tema grupi sportlased. Treener Henry ei ole aga noortele ainult ujumist õpetanud, vaid ka distsipliini, austust ja viisakust. Henry tänas oma kõnes lisaks Enelile ka Kalevi Ujumiskooli eestvedajaid Kristot ja Rogerit ning kõiki oma treenitavaid ujujaid. Kõne lõpetas nukra alatooniga palve, et Eesti vajaks hädasti korralikku basseini, et me ei peaks maailma tipu poole pürgima spaas treenides.

Aasta parimaks noor- ja naissportlaseks valiti Eneli Jefimova. Eneli tegi sel aastal tegusid juunioride MMil, juunioride EMil ning täiskasvanute lühiraja EMil – kõigilt neilt võistluselt tuldi koju medalite ja rekorditega. Äsja 17-aastaseks saanud neiust oleme lugenud spordiuudiseid viimasel ajal tõesti palju, sest medaleid ning rahvusrekordeid sündis niivõrd tihti. Lühiraja EMil võitis Eneli kulla ja hõbeda ning ujus end läbi aegade kolmandale kohale 50m rinnulis, uskumatu. Enda kõnes tänas Eneli lisaks Henryle ka oma füsioterapeuti, arsti, koondise peatreenerit ning perekonda. Neiu väitis, et ootab elevusega küll uute eesmärkideni jõudmist koos Henryga, kuid ei luba, et ei maga ühtegi hommikusse trenni sisse.

Parimaks para naissportlaseks kuulutati Susannah Kaul. Neiu küll ise väitis, et see aasta ei ole olnud tema parim ning seda enam teda üllatas ja rõõmustas seesugune suur tunnustus. Aasta jooksul on käidud võistlustel, rügatud tööd laagrites ja kodumaal treenides ning seda kõike ülikooliõpingute ja töö kõrvalt. Tegemist on olümpiasportlasega, kes pühendab oma elust suure osa spordile. Susannah tänas oma kõnes treener Mart Mandlit, kes neiu sõnul on väga äge ning võlgneb oma selle hooaja edu just temale – seda on rõõm kuulda.

Parimaks para meessportlaseks valiti Matz Topkin. On olnud tegus ja võistlusrohke hooaeg. Tugevad ujumised tehti näiteks suvel toimunud MMil kui ka äsja novembris toimunud MK etapil kaugel Egiptuses. MMi neljas koht ja MK etapi kuld näitavad, et vorm on hea. Seda tõestab ka fakt, et Matzil on olümpiapilet juba taskus. Suvel saame oodata tugevaid ujumisi. Oma kõnes kirjeldas Matz, et tal on suur heameel seda auhinda vastu võtta ning kirjeldas ka ühtlasi, kuidas treener Kaire Indrikson on parim treener maailmas ning nende koostöö sujub imeliselt.

Tundub, et sellest loost saab kaasa võtta kaks väga olulist aspekti. Esiteks on Kalevi Ujumiskoolis väga tugevad ning andekad sportlased ja treenerid. See on juba uskumatu, et ujumine nii palju auhindu sai, kuid kõik ujujad olid ka kalevlased – vägev! Teiseks saime kinnitust, et tipuks ei saada üleöö ja ei saada üksinda. Meie sportlastel on tugev tugi seljataga nii treeningutel kui ka basseinist väljaspool. Toetavad treenerid vees ja jõusaalis, toetavad perekonnad, toetavad füsioterapeudid ja toetav ujumise kogukond. Elagu Eesti sport, elagu ujumine ja elagu Kalevi Ujumiskool!