Juunioride maailmameistrivõistlused

• 11.09.2023

Eelmisel nädalal lõppes eelmise hooaja viimane võistlus. Iisraelis leidsid aset juunioride maailmameistrivõistlused ujumises. Eestit esindas kaks sportlast, mõlemad Kalevi Ujumiskoolist, mõlemat juhendab igapäevaselt trennis treener Henry Hein ning mõlemad tegid võistlusel tublisid ujumisi. Naiste lippu hoidis kõrgel maailma tippu kuuluv Eneli Jefimova ning mehi esindas rinnulipoiss Lars Sebastian Antoniak. Mõlemad ujujad võistlesid kõikidel rinnudistantsidel.

Eneli Jefimova ujus esimesena 50m rinnuli. Eelujumistest ning poolfinaalist pääses mõlemast Eneli edasi esimesena. Eelujumises tuli ajaks hea 30.19 ja poolfinaalis 30.48. Finaalis ujus Eneli end ajaga 30.42 juunioride maailmameistriks. Järgmisena toimus 100m rinnuli, kust eelujumistest läks Eneli edasi poolfinaali esimesena (aeg 1.07.37).  Poolfinaalis ujus neiu uue võistluste rekordi ajaga 1.06.23, mis ületas maailma tippu kuuluva leedulanna Ruta Meilutyte eelmist rekordit 38 sajandikuga. Finaalis jäi Eneli ajaga 1.06.84 teiseks. Viimase alana ujus Eneli 200m rinnuli. Eelujumistes aeg 2.30.26 viis viiendana finaali. Õhtuses finaalis tegi Eneli teist ujumist ning finišeeris ajaga 2.26.29, mis andis tasuks pronksmedali. Niimoodi saigi tüdruk ühe võistlusega medalikomplekti kokku – kuld, hõbe ja pronks. Eneli ise jäi kokkuvõttes võistlusega rahule. Loomulikult oleks ideaalne (ning üldse mitte võimatu) olnud kolme kullaga kodumaale naasta, kuid alati ei lähe kõik plaanipäraselt. Otseselt JMM’ile nad ei valmistunud ning Eneli andis pärast pikka hooaega endast parima. Nii vaimselt kui ka füüsiliselt oli võistluste lõpuks väsimus sees.

Lars Sebastian Antoniak alustas võistlust 100m rinnuliujumisega. Ajaks tuli 1.04.43, mis andis talle 25. koha. Järgmiseks tegi Lars hea ujumise 200m rinnuliujumise eelujumises, kus ta jäi ajaga 2.16.74 üheksandaks, finaalujumise esimene varu. Lisaks on kindlasti väärt märkida, et juunioride rekordist jäi lahutama vaid 49 sajandikku. Viimasena sai Lars sprinti ujuda. Aeg 29.03 viis noormehe 15. ajaga poolfinaali. Poolfinaalis saadi kirja aeg 29.21, mis andis 16. koha. Lars ise kommenteeris võstlust järgmiselt: ,,Läksin veidi “ükskõiksema” mõtteviisiga Iisraeli võrreldes JEMiga, kus ma endale tahes tahtmata pinged peale panin. Ma arvan, et see kindlasti aitas kaasa tulemustele, kuna ma suutsin rohkem hetkes olla ja mitte mõelda tulemusele. 100m rinnuli oli esimene päev ja võib-olla oli mul reisimisest kerge väsimusefoon, ei tundnud end kõige paremini. 200m tuli isiklik ja sellega saab rahule jääda. Muidugi see natuke kripeldab, et viimase 50-ga andsin finaali koha ära. 50m rinnuli on kõige vabam ja ei nõua nii hullu fokuseerimist, mistõttu läksin suht pingevabalt puki taha. Aeg oli hea (isikliku lähedane) ja poolfinaali koht oli kirss võistlustordi lõppu.’’

Võistlustele ja tulemustele andis oma kommentaari ka treener Henry Hein: ,,JMM’il tegid ujumiskooli sportlased ajalugu: Eneli tuli juunioride maailmameistriks, võitis 3 medalit ja ujus võistluste rekordi. Lars jõudis esimese ujumiskooli meesujujana poolfinaali ja jäi napilt finaalist välja’’.

Palju õnne ujujatele ja treener Henryle!