U15 gümnasiaad Brasiilias

• 03.09.2023

Äsja lõppes Brasiilias 4 päeva kestnud U15 gümnasiaad. Kokku oli Eestist vette hüppamas 15 noort ujujat, kellest 4 olid meie neiud. Treenerina oli noortel silma peal hoidmas ning juhendamas Irina Olmre. Kõik meie tüdrukud ujusid 4 ala. Vaatame, mis tulemustega noored lõpetasid ning mida arvab võistlustest treener Irina.

Britta Karlsoni parimaks kohaks jäi 15. koht, mille ta ujus välja 200m seliliujumises. Pikima selili distantsi ajaks tuli neiul 2.37.47. 100m selilis sai Britta kirja aja 1.13.61 (22. koht), 50m selilis 34.08 (20. koht) ja 50m liblikujumises finišeeris tüdruk 28. kohal ajaga 34.38.

Saskia Asi tõusis kahel korral seitsmendale kohale – 100m ja 200m rinnuliujumistes. Lühemal alal oli koguajaks 1.18.05 ning pikemal 2.54.08. Rinnuli sprindis jäi Saskia kaheksandaks ajaga 36.18. Neljanda alana ujus tüdruk ka 100m selili, kus ta ajaga 1.6.87 jäi 31. kohale.

Paula Simona Tammaru ujus võistlustel kõik rinnulidistantsid ning 200m kompleksi. Parimaks kohaks jäi neiul 13, selle koha ujus ta välja kahel korral –  50m rinnulis (37.25) ja 200m rinnulis (3.02.84) 100m rinnuliujumises sai Paula kirja aja 1.23.78, mis andis talle 17. koha. Kolmandal päeval ujutud 200m kompleksi lõpetati 27. kohaga ning ajaga 2.51.90.

Nora Uusen ujus end kõikidel selilidistantsidel esikümnesse. Lühimal distantsil lõpetas ta üheksandal kohal ajaga 32.42. 100m selilis jäi Nora ajaga 1.09.21 kümnendaks ning pikim seliliujumine läks kõige paremini, kuna aeg 2.30.92 andis neiule seitsmenda koha. Lisaks ujus Nora veel 50m liblikat, kus aeg 32.64 andis 25. koha.

Lisaks aitasid meie tüdrukud finaali jõuda kahes teateujumises. 4×100 tüdrukute kombineeritud teates ujus Nora selili ja Saskia rinnuli. Tiim pääses neljandana eelujumistest edasi ning ka finaalis saadi neljas koht. Teiseks ujus Nora ka 4x100m kombineeritud segateates selili ja aitas tiimi neljandana finaali. Finaalujumises tüdruk enam kaasa teha ei saanud, sest kohe teateujumise kõrval oli tema individuaalujumise finaal.

Treener Irina kokkuvõte: Tegemist oli toreda võistluse ja ägeda kogemusega. Bassein oli kümne rajaga, mõlemalt poolt pukkidega, elektrooniliste seinadega ja ühtlase sügavusega – ehk hea. Olemas oli ka 25m soojendusbassein õues. Bassein asus umbes 30min bussisõidu kaugusel hotellist. Meie hotell asus täpselt Rio olümpiapargi vastas, saime aknast vaadata. Kahju oli vaadata, kuidas kõik need olümpiarajatised tühjana seisavad, tegelikult ju nii ilus ja meeletult suur territoorium. Võistlustempo oli väga rahulik. Kuna sportlasi ei olnud palju (ligi 200 ujujat kokku), siis võeti kõige jaoks aega. Kuskile kiiret ei olnud kunagi. Eesti võistlustega võrreldes tundus lausa uimeramine :). Võistlustase oli riigiti üsna ebaühtlane, sest mõned riigid olid pannud välja väga tugevad koondised (nt Inglismaa, Hiina, Brasiilia) ning mingid Aafrikariigid ei olnud üldse konkureerivad. Finaalis oli aga tase juba hea, seal olid tugevad ujujad. Kui nüüd lünkadest rääkida siis korralduslikult oli neil tihti probleeme, peamiselt logistikaga. Tundus nagu polnud nad kõike läbi mõelnud, segadust oli palju. Näiteks esimesel treeningpäeval me seisime 1,5h söögijärjekorras ning kui kord meieni jõudis oli söök otsas ka. Tore oli muidugi see, et nad õppisid oma vigadest kiiresti ning võistluste lõpupoole läks olukord aina paremaks. Võistlus nägi välja selline, et esmaspäev, teisipäev, neljapäev, reede olid võistluspäevad ja kolmapäev oli puhkepäev. Puhkepäevaks oli planeeritud ekskursioon 2000 inimesele. Seal oli jälle mitmeid logistilisi erroreid. Kuuetunnise ekskursiooni jooksul tegime vaid kaks peatust ning ülejäänud aja istusime ummikus. Meie Eesti ummikud on lapsemäng Brasiilia kõrval. Naljakas oli see, et ekskursiooni vältel ei räägitud meile kordagi, kus me oleme ja mis meie ümber näha on (vabatahtlikud ei rääkinud sõnagi inglise keelt). Pärast hotellis Googledasime, kus käisime ja mida nägime. Rõõm oli aga, et pärast võistlusi saime natuke ringi sõite ja näha ära Rio kõige kuulsamad vaatamisväärsused: Copacobana rand ja Cristuse kuju. Kui ujumistest rääkida, siis olen tüdrukutega rahul. Saskia ujus mul kõikides finaalides. Paula tegi igal alal kõvasti isiklikke. Nora jäi kahel korral napilt finaaliukse taha, kuid esines võimalus ka finaalis ujuda. Britta suutis viimasel päeval 200m selilis isikliku teha. Kuna terve pikk suvi on trenni tehtud ja just tulime ka kõrge koormusega laagrist, siis arusaadav, et noored on väsinud ka. Seda arvesse võttes on augusti lõpu kohta normaalsed tulemused. Kokkuvõtteks oli äge võistlusreis ja usun, et ka tüdrukutel oli see kindlasti väärt kogemus.

Palju õnne tublide ujumiste puhul ujujatele ja treener Irinale!