Eesti noorte ja juunioride pikaraja meistrivõistlused

• 21.05.2024

Eelmise nädala teises pooles tähistasime koos Kalev Spas noorte ja juunioride Eestikaid. Hommikustes ujumistes said kaasa teha ka vanemad ujujad. Kalevi Ujumiskool sai kokku 38 medalit. Eriti uhked oleme oma teatevõistkondade medalite üle, sest seal peab kogu tiim andma endast 100% ning ühest talendist üksi ei aita. Loomulikult olid absoluutseks kirsiks tordil meie kolm juunioride EMi A-normatiivi ületust.

Esimesel päeval avasid meie medaliarvestuse 400m vabaltujumise meesjuuniorid. Mark Iltšišin võitis ülekaalukalt ajaga 3.59,75 võimsa esikoha ning Allan Zabotin sai pronksi ajaga 4.21,47. Järgmise alana ujutud naiste 200m rinnuliujumise lõpp läks Eneli Jefimova võiduga üsna ootuspäraselt, lõppajaks 2.29,87. Tema järel sai teise koha Egle Salu ajaga 2.47,55. Noorte ujumises võistles finaalis ka Saskia Asi, kes jäi kuuendaks. Meesjuunioride hõbemedali sai kaela Airon Pajula ajaga 2.26,44. Noorte finaalis ujusid veel Ragnar Kalvet, kes jäi napilt neljandaks ning Robert Maasik. Poiste 100m liblikujumises sai Ernest Kopjev ajaga 1.00,18 pronksmedali ning finaalis ujusid ka Oliver Sukk ja Ivan Krehov. 50m seliliujumises sai naiude juunioride pronksmedali Loreen Ulp ajaga 31,89 ning finaalides ujusid veel Egle Salu, Nora Roosiaas, Nora Uusen, Britta Karlson, Helis Laane ning poistest Ivan Krehov ja Stever Juhandi. Lühimal kroolidistantsil sai juunioride hõbemedali Egle Salu ajaga 27,53 ning finaalis ujusid ka Mirtel Nagel ja Britta Karlson ning poistes jäi napilt neljandaks Ernest Kopjev. 200m kompleksujumises saime kolm pronksi, naiste ujumises sai pronksmedali Loreen Ulp ajaga 2.34,49 ning noorte finaalis võistles ka Kätriin Tael. Meesjuunioride ujumises sai kolmanda koha Allan Zabotin ajaga 2.15,61 ning Oliver Sukk jäi tema järel neljandaks. Poiste ujumises sai pronksi Ragnar Kalvet ajaga 2.18,65 ning finaalis ujus ka Robert Maasik. Hommikuse 4x200m vabaltujumise teateujumise lõpetasid naisjuuniorid hõbedaga ning ajaks tuli 10.23,31 (Egle Salu, Mirtel Nagel, Loreen Ulp, Leeni Andersson) ning noored jäid kuuendaks. Meesjuuniorid jäid teiseks ajaga 8.12,01 (Airon Pajula, Oliver Sukk, Allan Zabotin, Robert Sammel) ning noored jäid kolmandaks ajaga 8.32,27 (Robert Maasik, Stever Juhandi, Ragnar Kalvet, Ernest Kopjev). Esimese päeva lõpetas 4x100m sega vabaltujumise teade, kus meie juuniorid said teise koha ajaga 3.51,35. Tiimi viisid medalile Airon Pajula, Oliver Sukk, Loreen Ulp ja Egle Salu. Noorte tiim jäi viiendaks.

Teist päeva alustasid naised 100m vabaltujumisega, kus Egle Salu sai juunioride pronksi ajaga 1.00,31. Poiste teise koha sai Ernest Kopjev ajaga 54,17 ning finaalis ujus ka Robert Sammel. Pikimal liblikujumise distantsil olid finaalis võistlustules Allan Zabotin ja Rudolf Suharov. 100m seliliujumises olid finaalis ujumas Britta Karlson, Nora Uusen, Loreen Ulp, Birgit Reinaru ja Helis Laane ning poistest Oliver Sukk ja Stever Juhandi. Naiste 50m rinnuli lõppes Eneli Jefimova võiduga ajaga 30,33 ning Egle Salu hõbedaga ajaga 32,08 ning noorte finaalis ujusid ka Paula Simona Tammaru ja Saskia Asi. Egle ujutud aeg tähistas ka juunioride EMi A-normatiivi!! Poistest ujusid finaalis Joonas Koppen, Robert Maasik ja Ragnar Kalvet. Naiste 1500m vabaltujumises ujus kalevlastet õhtuses finaalis Sarah Maria Kaare. Meeste 800m vabaltujumises tegi uskumatu ujumise Mark Iltšišin, kes ujus ajaga 8.13,33 välja ligi 5 sekundi parandusega uue Eesti juunioride rekordi ning antud aeg tähistas ka juunioride EMi A-normatiivi. Samas ujumises sai kolmanda koha Allan Zabotin ajaga 9.04,25. Hommikul toimunud 4×100 kombineeritud teates said naisjuuniorid hõbedaa ajaga 4.45,12 (Loreen Ulp, Egle Salu, Rebecca Reinike, Mirtel Nagel) ning tüdrukud jäid neljandaks. Meesjuuniorid lõpetasid kolmandana ajaga 4.07,89 (Oliver Sukk, Allan Zabotin, Ivan Krehov, Robert Sammel) ning poiste ujumise lõpetas tiim teisena ajaga 4.11,30 (Ernest Kopjev, Ragnar Kalvet, Stever Juhandi, Robert Maasik). Õhtu lõppes teateujumisega, kui naisjuunioride tiim sai kuldmedali ajaga 4.06,36 (Eneli Jefimova, Loreen Ulp, Egle Salu, Mirtel Nagel) ning noored jäid viiendaks. Meesjuunioride tiim jäi kolmandaks ajaga 3.43,53 (Robert Sammel, Allan Zabotin, Oliver Sukk, Joonas Koppen) ning noored jäid napilt teiseks ajaga 3.44,85 (Ernest Kopjev, Ragnar Kalvet, Robert Maasik, Markus Ottis).

Kolmandal päeval alustas õhtuseid finaale Airon Pajula 200m vabaltujumise hõbemedaliga, kes ujus ajaga 1.56,82 ning finaalis ujusid ka Ernest Kopjev ja Oliver Sukk. Tüdrukute 200m seliliujumises sai Nora Uusen pronksmedali ajaga 2.28,43 ning finaalis ujus ka Helis Laane. Poiste ujumises sai pronksmedali Stever Juhandi ajaga 2.18,92 ning finaalis ujus ka Ivan Krehov, kes jäi juuniorides neljandaks. 100m rinnuli lõppes samamoodi nagu teised rinnulid, sest Eneli Jefimova oli endiselt kullal (1.06,74) ning Egle Salu hõbemedalil (1.12,70), finaalis ujusid veel Saskia Asi, Paula Simona Tammaru ja Alyssia Viisma. Poiste ujumises said finaali Airon Pajula, Joonas Koppen ja Robert Maasik. 50m liblikas sai Ernest Kopjev noorte kulla ajaga 26,27 ning juunioride pronksi sai Robert Sammel ajaga 26,10 ja finaalis ujusid veel Oliver Sukk ning neiudest Britta Karlson. 400m kompleksujumises sai Mark Iltšišin vägeva ajaga kuldmedali. Aeg 4.30,02 tähistas jällegi juunioride EMi A-normatiivi. Medaleid tuli veel neiudes Loreen Ulp (5.42,47, pronks) ja poistes Ragnar Kalvetile (hõbe, 4.53,38). Viimase teatena sai hommikul ujutud sega 4x100m kombineeritud teateujumine, kus meie juuniorid said kulla ajaga 4.16,03 (Airon Pajula, Loreen Ulp, Egle Salu, Robert Sammel) ning noored said pronksi ajaga 4.19,68 (Nora Uusen, Ernest Kopjev, Robert Maasik, Britta Karlson).

Võistluste lõpus autasustati ka võistluste parimaid FINA punkte, kus esikolmikusse pääses kaks kalevlast: esikoha sai Eneli Jefimova ning teise koha Mark Iltšišin.

Uurisime ka kommentaare Mark Iltšišinilt, kes ujus kaks juunioride EMi A-normi: ,,800m ujumises oli mul eesmärgiks JEMi norm, aga olin aega nähes siiski väga üllatunud, sest ei arvanud, et ajaületus tuleb nii suur, sellist aega ei osanud oodata. Distantsi ajal oli mu ainus mõte, et see piinamine üks kord lõppeks. Treener Henry näitas 300m peal mulle allasuunatud pöialt (see märkis seda, et liikusin isikliku aegadest aeglasemalt) ja selle peale tegelikult mõtlesin ka korra, et nüüd on pahasti, aga proovisin distantsi teise poole juurde panna ja see õnneks ka õnnestus. Lõpuks olin 2,5sekundit JEMi normist kiirem ja 5 sekundit isiklikust kiirem, ujusin mõlemad 400seda põhimõtteliselt sama ajaga. 400m kompleksis oli eesmärgiks isiklik, aga vaatasime enne ujumist treeneriga, et JEM norm võib ka olla võimalik. Ma proovisin liblikat kiiresti ujuda, aga nii, et käed jääksid ellu. Ma nägin tegelikult pöörde ajal seinal oma liblika aega (59,99) ja siis sain aru, et tuleb hea aeg ja on mõtet kütta. Mu hea aeg tuli tegelikult tugeva selili ja rinnuli tõttu, ujusin seal väga tugevalt. Üllatusin veel, sest eelmise aasta JEMi finaali sai ajaga 4.29 ja mul sellest praegu alla sekundi puudu ainult.’’

Palju õnne kõigile tublidele ujujatele ja treeneritele!