Maailmameistrivõistlused 2023

• 07.08.2023

Juulikuu teises pooles toimus MM Fukuokas. Võistlusest võtsid osa meie ujujatest Eneli Jefimova ning Aleksa Gold ning treeneritest oli meil kohal Henry Hein. Augusti alguses toimus ka paraujujate MM, see leidis aset Manchesteris. Sinna õnnestus minna mitmel kalevlasel. Neiudest oli esindatud Susannah Kaul ning noormeestest Matz Topkin ja Robin Liksor. Treenerina oli kaasas Kaire Indrikson. MM on suur pidu ning kahtlemata iga sportlase jaoks suur sündmus. Suur heameel oli vaadata, kuidas mõlemalt võistluselt kogusid kalevlased positiivseid emotsioone ning püüdsid sajaga nautida võistlust.

Fukuoka MMil hoidsid kahtlemata silma peal paljud, isegi need, kes ujumisega igapäevaselt seotud ei ole, sest Eneli Jefimova suutis ujuda end õhtustesse ujumistesse, mida näidati ka meil Eestis teleekraanil. Eestlased said kaasa elada Eneli 50m rinnuliujumise ning 100m rinnuliujumise poolfinaalidele ja ka finaalidele. 100m rinnuli tulemuse üle on Eneli ise kõige rohkem õnnelik, sest MMi finaal oli tema jaoks võistluste eesmärk. Seega sai ta õhtust finaali võtta pingevabalt. 100m rinnuliujumise finaali ajaks oli 1.06.36, mis on täpselt sama aeg, mis enne MMi kehtinud Eesti rekord, kuid poolfinaalis ujus Eneli välja uue isikliku rekordi 1.06.18, mis tähistab ka uut rahvusrekordit. Eneli finaali ujumine andis talle maailmas kuuenda koha! 50m rinnulijumise finaali läks Eneli kuuendana ning lahkus maailma kaheksanda naisena. Rinnulisprindis Eneli päris isiklikuni ei jõudnud, isikliku lähedale ujudes oleks Eneli võinud õnnestumise korral omada kohta poodiumil (pronksmedal läks itaallasele 30.04). Eneli võistluse parimaks ajaks 50m rinnulis tuli 30.22 (isiklik rekord 30.08). Lisaks ujus Eneli veel 200m rinnuli, millega neiu samuti sai rahule jääda, sest hommiku eelujumise aeg 2.27.60 tähistas tema hommikust parimat aega (tihti ujuvad sportlased õhtul kiiremaid aegu kui hommikul). Pikimal rinnulidistantsil saavutas Eneli 21. koha. Mõlemad meie neiud ujusid kaasa ka 4x100m kombineeritud segateateujumises, kus Eneli ujus rinnuli ning Aleksa krooli. Tiim kahjuks finaalidesse edasi ei jõudnud ning ka Eesti rekordist jäi 3 sekundit puudu. Aleksa Gold ujus MMil ühe distantsi, 200m selili. Selle ujumise eest sai ta 32. koha ajaga 2.19.47. Antud võistlusele tuli Aleksa pigem ujumist ja võistlusmelu nautima ning see eemärk sai täidetud.

Võistluse võttis kokku treener Henry: ,,MM’iga võib rahule jääda. 2 finaali on hea saavutus ja õnnestus ka üks PB ujuda👌 Kuna tean hästi, et Eneli võimeline juba praegu ka kiiremini ujuma, siis kindlasti 100% rahule jääda ei saa, aga tipptasemel tõenäoliselt polegi treenerit, kes ütleks et jah kõik läks täiesti ideaalselt. Eneli näitab stabiilset arengut ja hea oli MM’il näha, et meie jaoks kõige olulisemal alal (100m rinnuli) on taas väike areng edasi tehtud.’

Aga Fukuokaga maailmameistrivõistlused ei lõppenud, vaid kolisid hoopis Inglismaale. Paraujujate MMil astus esimesena võistlustulle Susannah Kaul, kes ujus 50m vabalt. Hommikusel eelujumisel sai Susannah kirja aja 29.21, mis andis tubli kümnenda koha. Viimasel päeval sai Susannah ujuda 100m selili, mille üle ta oli rõõmus. Aeg 1.14.91 andis neiule kaheksanda koha. Järgmisena nägime eestlastest vees Matz Topkinit, kes võistles samuti kahel distantsil. 50m selili ja aeg 44.60 andis noormehele neljanda koha ning 50m vabaltujumise aeg 45.75 andis üheksanda koha. Kolmas musketär stardis oli Robin Liksor, kes võistles viimasel päeval 100m rinnuliujumises ning tuli kõrgele viiendale kohale ajaga 1.12.93.

Võistluse võttis kokku treener Kaire: ,,Eks tulemused räägivad enda eest. Finaali pääsesid kôik ja seegi suur saavutus. Üksteist toetati ja ergutati niiet hääl ära ja meeleolu oli positiivne.’’

Palju õnne tublidele sportlastele ja treeneritele!