Michael Phelpsi viis suurepärast harjumust mida peaks iga ujuja järgima

Michael Phelpsi viis suurepärast harjumust mida peaks iga ujuja järgima

  • 21.04.2019

23-kordne olümpiavõitja Michael Phelps on läbi aegade edukaim ujuja kelle saavutuste rida on uskumatult pikk. Medaleid võites ja rekordeid purustades tundub kõik väga lihtne ja uhke, aga selle taga peituvat tööd ja vaeva näevad vähesed.

Enda karjääri jooksul 39 maailmarekordit püstitanud Phelpsil on palju suurepäraseid harjumusi mida ta on rakendanud alates ajast kui ta oli kümnene ja millel on kahtlemata suur panus sellel kui edukas ta on enda karjääri jooksul olnud.

1. Kirjuta üles enda eesmärgid ja hoia neid nähtavas kohas

Phelps kirjutas 11-aastase poisina endale üles, et tahab võita olümpiakulda. See oli tema kõige suurem eesmärk. Lisaks märkis ta endale üles palju teisi eesmärke, mis olid tema jaoks vaheetapid, et jõuda enda suurima eesmärgini.

“Ma küll kirjutasin üles olümpiakulla, kuid ma ei mõelnud sellele kunagi,” sõnas legendaarne ujuja. “Ma üritasin alati täita enda järgmist eesmärki ning järgmist kuni vastu tuli olümpiamängude kuldmedal.” Kuigi eesmärk oli Phelpsil alati täita enda pisikesed eesmärgid, siis alateadvuses ringles alati ka suur eesmärk. Kuna ta hoidis neid nähtaval kohal, siis see tuletas talle alati meelde rohkem pingutada.

2. Ole positiivne ning positiivsed asjad hakkavad juhtuma

Juba noorelt õpetas Phelpsi treener Bob Bowman, et unusta ära fraasid „ma ei jaksa“, “ma ei suuda” jne. See aitas aga Phelpsil avardada maailmavaadet ning uskuda, et ta suudab teha kõike mis ta tahab basseinis. “Lapsena ja noorukina ma alati mõtlesin nii suurelt kui võimalik ja unistasin nii suurelt kui unistada andis,” rääkis Phelps karjäärile tagasi vaadates. Väga lihtne on treeningul alla anda ning mõelda, aga homme teen paremini/seda harjutust võtan lihtsamalt jne. Kui tahad jõuda kõige teravamasse tippu, siis negatiivsel mõtteviisil seal kohta ei ole.

3. Edu nimel tuleb loobuda teatud asjadest

Ujumine on 24/7 spordiala ning pidevalt pead enda eest hoolitsema, et oleksid alati pidevas sõiduvees. Et olla edukas ujumises ei pea kogu muust elust loobuma, aga edu nimel tuleb ohvreid tuua. “Et kogu tehtav töö treeningul raisku ei läheks, siis on elus vaja teha valikuid, mis on just Sulle parim mitte teistele.” sõnas Phelps. “Oskus kohaneda ja loobuda aeg ajalt teatud tegevustest on väga tähtis, et saavutada edu.”

4. Ole tagasihoidlik ning kasuta negatiivsust enda kasuks

Michael Phelps ei ole kunagi suure hurraaga enda eesmärke ja plaane avaldanud. Ta on alati öelnud, et mul on omad eesmärgid mis tahaksin täita ning punkt. Ainult kõige lähedasemad inimesed teadsid tema tegelikke eesmärke. Ta ei ole kunagi kellegi ees hoobelnud, et “olen temast parem” või “talle teen kindlasti ära” või “nüüd võidan nii palju kuldmedaleid”. Talle alati meeldis kui keegi rääkis temast halvasti, sest ta kasutas seda negatiivsust enda kasuks. “Ma alati kuulasin kui keegi enne võistlust midagi hakkas minu kohta rääkima ning mulle väga meeldis see,” lausus ta. “Mulle meeldis, et nad rääkisid ehk üleolevalt ning see motiveeris mind veelgi kiiremini ujuma.”

5. Keskendu iseendale

Ta sai juba noorelt aru, et teiste ujujate pärast ei ole vaja pead vaevata vaid suunas kogu oma fookuse enda peale. “Ma ei saa kontrollida kui kiiresti teised ujuvad seega ma olin alati mures enda pärast ja mures sellepärast mis mina pean tegema ning see töötas,” lausus Phelps.

×