Põhjamaade meistrivõistlused

Põhjamaade meistrivõistlused

  • 04.12.2023

Sel aastal korraldas rahvusvahelisi Põhjamaade meistrivõistlusi Eesti. Kolmepäevane võistlus leidis aset Tartus, Aura ujulas.  Eestlasi oli kokku 105 ning kalevlasi 10. Hommikul toimusid eelujumised ning õhtul finaalid. Kalevlased said kaasa lüüa ka teateujumistes. Lisaks medalitele oli suur rõõm näha sportlaste uusi isiklikke rekordeid, mida vanemaks saades enam tihtilugu iga hooaeg ei kohta.

Esimese medali teenisime esimesel päeval paraujumistes, kus 50m seliliujumises teenis Susannah Kaul uue isikliku rekordiga hõbeda (33.58). Teise medali teenis Robin Liksor, kes sai paraujumise 100m rinnulis kuldmedali uue isikliku rekordiga 1.10.78. Päeva teise medali sai kaela Susannah 50m vabaltujumises, kus aeg 28.74 tõi talle esikoha. Õhtu lõpuks teenis Cevin Anders Siim meeste kroolisprindi kulla uue isikliku rekordiga 22.32. Päeva viimase alana ujuti 4x200m vabaltujumise teadet, kus Eesti tiimi eest ujusid ka Mark Iltšišin ja Airon Pajula, kes aitasid tiimil võita pronksmedalit (aeg 7.29.32), kusjuures võideti neljandat kohta vaid ühe sajandikuga. Teise päeva finaale alustas Mark Iltšišin kuldmedaliga 1500m vabaltujumisega, aeg 15.18.69, kusjuures edastas Mark teist kohta enam kui 20 sekundiga. Lisaks suurele vahele teistega tegi Mark ka uue juunioride rekordi (pea 15 sekundi ületusega) ning Eesti rekordist jäi puudu vaid kolm sekundit. Vana juunioride rekord kuulus Kregor Zirki nimele ja oli ujutud aastal 2015. Mark ise oli küll juunioride rekordi üle õnnelik, kuid eesmärgiks oli Eesti rekord ning seega ei saanud 100% rahule jääda tulemusega. Paraujumise 100m selilis sai Susannah Kaul teise koha ajaga 1.13.42. Hõbeda sai ka Robin Liksor 50m rinnuliujumises, aeg 32.26. 100m vabaltujumises sai Cevin Anders Siim hõbeda ajaga 49.03. Teise päeva õhtu lõpetasid mehed 4×100 kombineeritud teateujumise kullaga, teiseks jäänud Norra tiimi edastati pea kolme sekundiga. Eesti tiimi aitas võidule viia kalevlastest Cevin Anders Siim, kes ujus ankruna viimases vahetuses krooli. Kolmandat päeva alustas Mark Iltšišin uue isikliku rekordi ja hõbedaga 400m kompleksujumises (4.21.90). Cevin Anders Siim sai teise koha 50m liblikujumises ajaga 23.72. Oma järgmise medali võitis ka Susannah Kaul, sel korral 100m vabaltujumises kuld ajaga 1.03.85. Õhtu lõpuks olid teatevõistlused. Meeste 4x100vab teadet alustas Cevin Anders Siim ajaga 49.12 ning tiim finišeeris esimesena ajaga 3.18.91. Võistluse magustoiduks oli 8x50vab segateade, kust võttis Cevin samuti osa. Tiim lõpetas kolmandana ajaga 3.15.84.

Lisaks esikolmikule, oli meil mõned napid neljandad kohad, mida toome ka välja. Meeste 400m vabaltujumises jäi Mark Iltšišin 9 sajandikuga poodiumilt välja (3.52.34). Meeste 100m rinnuliujumises jäi Lars Sebastian Antoniak ligi kümnendikuga neljandaks (1.00.09). Lars sai neljanda koha ka 200m kompleksujumises. Robin Liksor jäi neljandaks 50m liblikujumises (26.48).

Eesti edukaimaks naiseks multimedalistide tabelis krooniti Susannah Kaul, kes võttis võistlusi kokku järgmiselt: ,,Vōistlus ûletas minu ootused ja lootused mitmekordselt. Oli tore üle pika aja jälle võistelda ja ujuda alasid, mida igal vōistlusel ujuda ei õnnestu. Ja loomulikult oli imevahva vōistelda koos enda praeguste ja eelnevate trennikaaslastega ning meenutada kōiki vingeid ja veel vingemaid aegu!’’

Meeste multimedalistide tabelis oli kalevlastest eespool Cevin Anders Siim, kes kommenteeris Põhjamaid järgmiselt:,,Põhjamaade MV kujunesid minu jaoks edukaks. Eriti suurt rõõmu pakkus 50 vabaujumine, millest tulin tihedas lahingus välja võitjana ning tasuks ka uus isiklik rekord. Enda sooritusi hinnates tundsin, et hommikused ujumised kulgesid paremini, kuna suutsin täielikult oma sooritusele keskenduda. Ilmselt soosis ka pingevabam keskkond sooritusele kaasa. Õhtul olin tihti liiga ärevil ja närvis. Pingutasin justkui palju rohkem, aga sooritus tehniliselt kannatas. Kõige paremini õnnestus minu enda arust 50 liblikujumise eelujumise esimene 25m: sain väga hea stardi ja sisenesin väga puhtalt ning tundsin, kuidas vee all edasi liigun ning tõmbed klappisid ideaalselt seina (õhtul tuli seina pikk libisemine), aga pöördest äratõuge ebaõnnestus ning ei saanud korralikku veealust sooritust (õhtul keskendusin just sellele nüansile ja õnnestus ka). Seega kui saaks hommikuse esimese 25 ja õhtuse teise 25 kokku panna, oleks ideaalne ujumine. Väga hästi läks ka kombineeritud teateujumine, kus jäime Eesti rekordist 1s kaugusele. Sain sealt enesekindlust juurde, et ka 100 m ujumises julgemalt alustada. Ka viimase päeva vabaujumise teates tulime poistega meistriteks, aga seal ujutud esimene vahetus jäi väga lahjaks: start ebaõnnestus ning seega väljumisest ei saanud hoogu sisse ja pidin esimesed tõmbed väga tugevalt ja kiirelt tegema, et teistele järele jõuda. Lõpuks oli jaks otsas ning lõpp tuli väga raskelt. Kirsiks tordil mõni minut peale 4x100vabalt teateujumist napsasime ka 8×50 vabalt segateates pronksi. Tahaks esile tõsta kaasaelajaid, kes õhtused finaalid väga eriliseks muutsid. Sammudes oma puki taha tekitas õhkkond mega tunde tänu Eesti fännidele, kes tegid meeletult häält, mida kogeb harva. Eks ikkagi kodupubliku eelis.’’

Võistlustel osalesid: Cevin-Anders Siim, Mark Iltšišin, Airon Pajula, Carlos Tults, Lars Sebastian Antoniak, Kertu Kaare, Susannah Kaul, Matz Topkin, Robin Liksor, Marie Toompuu.

Palju õnne ujujatele ja treeneritele!


Kõik võistluse tulemused leiad SIIT