Jefimova ületas “imetrikoode” ajastust pärit Eesti rekordi ja täitis MM-i A-normatiivi

• 01.03.2021

Eile Riias lõppenud Läti lahtised meistrivõistlused kujunesid 14-aastasele Eneli Jefimovale tema senise karjääri kõige edukamateks võistlusteks. Võistluste viimasel päeval ületas ta 12 aasta vanuse Eesti rekordi 50m rinnuliujumises ja täitis ka maailmameistrivõistluste A-normatiivi.

Kolmandal võistluspäeval sprintis ta 50m rinnuli eelujumistes uue Eesti noorte- ja juunioride rekordi ajaga 31,43. Finaalis õnnestus tal enda ajast maha kärpida ligi neli kümnendikku ja uus Eesti rekord 31,06 tõi ka võistluste teise alavõidu. See aeg tähendas Jefimovale mitu tähtsat verstaposti.

Esmalt ületas Jefimova 12 aastat Jane Trepile kuulunud Eesti rahvusrekordi (31,32), mis oli ujutud 2009. aastal Rooma MM-il. Toona oli tegemist ka viimase tiitlivõistlusega kui olid lubatud nö. “imetrikood”, nüüd on naiste rahvusrekordite tabelis alles kaks rekordit “imetrikoode ajastust”. Kui eelneval kahel päeval ületas Jefimova 100/200m rinnuli distantsidel olümpiamängude B-normatiivi, siis mitte-olümpia alal – 50m rinnuliujumises – ületas ta järgmisel aastal Jaapanis Fukuokas toimuvate maailmameistrivõistluste A-normatiivi (31,22). Viimati täitis Eesti naisujuja MM-i A-normatiivi 10 aastat tagasi.

Rinnuliujumise Eesti rekordite tabelist leiame nüüd praktiliselt igalt realt Eneli Jefimova nime. Pärast edukat nädalavahetust kuulub temale 17/18 võimalikust naiste rinnuliujumise rekordist (noored, juuniorid, absoluut). Ainuke tabelis olev mitte-Jefimova on Jane Trepp, kellele kuulub lühiraja 50m rinnuliujumise Eesti rekord (29,82). Eneli esimese kahe päeva saavutustest võid pikemalt lugeda siit.

Heites pilgu Euroopa kuni 17-aastaste tüdrukute läbi aegade (!!!) edetabelile, siis Jefimova 50m rinnuli aeg (31,06) asetab ta 10. positsioonile. 100m rinnuliujumise tulemus (1.07,53) annab kõigi aegade tüdrukute edetabelis 15. koha. Kolm võistluspäeva tõi Jefimovale lõpuks 3 Eesti rekordit, virtuaalse olümpiapileti, MM-i A-normatiivi, 12 vanuseklasside Eesti rekordit ja kaks Läti meistritiitlit tugevas konkurentsis.

Eesti rekord ka teateujumises

Võistlustel pani kirsi tordile naiste 4x100m kombineeritud teateujumine. Võistkonda kuulusid kolm meie tüdrukut – Eneli Jefimova, Aleksa Gold, Marie Toompuu ja neljanda liikmena Aurelia Roos, kes läbis liblikujumise vahetust. Gold tegi väga hea avavahetuse (1.02,52) ning parandas enda päeva vanust Ujumiskooli rekordit ligi sekundiga. Seejärel oli vees Jefimova (1.08,18), kes hoidis nelikut Eesti rekordgraafikust eespool. Ankrunaisena vees olnud Toompuu (59,17) tõi võistkonna teisena finišisse ning tablool vilkunud numbrid tähistasid ka uut Eesti rekordit – 4.14,96. Eelnev tippmark sai ületatud ligi kahe sekundiga.

Aleksa Gold tegi enda esimese võistluse Kalevi Ujumiskooli ridades. Esimese kahe päeva lõppedes sai Gold kirja Eesti rekordi 200m seliliujumises (2.13,12) ja kolm uut Ujumiskooli tippmarki. Nendest tegudest võid pikemalt lugeda siit. Võistluste viimasel päeval hüppas ta vette 50m selili- ja 100m vabaltujumises. Kaugele ei jäänud hetk kui oleks esimene Ujumiskooli naisujuja ujunud 50m selili alla 30-sekundi, aga seda hetke peab veel ootama.

Gold sprintis 50m selili ajaga 30,03 ning võttis enda nimele ka Ujumiskooli rekordi. 100m vabaltujumises näitas Gold isikliku rekordi (56,05) lähedast vormi läbides distantsi ajaga 56,51 ning pälvis hõbemedali. Kolme võistluspäeva jooksul teenis Gold individuaalselt viis medalit. Lisaks tema 200m vabalt tulemus (2.01,90) andis rahvusvahelise punktitabeli järgi 796 FINA punkti, mis asetab ta Eesti naisujujate virtuaalse olümpiapileti võistluses kolmandale kohale. Medalini jõudis meie sportlastest veel ka Karolin Rahamägi. Ta tegi südika ujumise 200m seliliujumises kus ajaga 2.29,55 pälvis ta pronksmedali.

Teised TOP 8 tulemused Ujumiskooli õpilaste poolt:

• 4. Georg Filippov – 1500m vabalt – 16.33,19
  • 4. Johanna Kübar – 400m vabalt – 4.43,96
  • 5. Georg Filippov – 400m vabalt – 4.11,48
  • 6. Mark Iltšišin – 400m kompleksi – 5.00,00
  • 7. Georg Filippov – 200m vabalt – 1.59,30
  • 8. Lars Sebastian Antoniak – 200m rinnuli – 2.28,11

Kõik võistluste tulemused leiad SIIT: